Laser: co to jest i jak działa
LASER to akronim z angielskich słów „Light Amplification by Stimulated Emission of Radiation” (wzmocnienie światła poprzez wymuszoną emisję promieniowania). Jest to urządzenie wykorzystujące światło o bardzo dużej energii, aby wytworzyć wiązkę promieniowania. W skrócie, laser to potężny „strumień” światła, który jest używany w wielu dziedzinach, w tym w medycynie, do różnych celów.
Jak działa laser?
Laser działa w oparciu o proces nazywany „wzmacnianiem emisji promieniowania”. Wewnątrz lasera znajduje się źródło energii (w zależności od rodzaju lasera może być różne, co omówione zostanie poniżej). To źródło energii wzbudza cząsteczki lub atomy w materiale laserowym. Gdy te wzbudzone cząsteczki powracają do swojego stanu podstawowego, uwalniają energię w postaci promieniowania laserowego.
To co odróżnia lasery od zwykłych źródeł światła, to fakt, że wytwarzają one promieniowanie laserowe, które jest koherentne, co oznacza, że fale świetlne są zsynchronizowane i podróżują w jednej fazie. To sprawia, że wiązka laserowa jest bardzo skoncentrowana, precyzyjna i ma właściwości, które pozwalają na jej skupienie w jednym punkcie.
Rodzaje laserów stosowanych w medycynie
Istnieje wiele rodzajów laserów, z których każdy ma swoje unikalne właściwości i zastosowania. Oto przykłady najczęściej stosowanych laserów w medycynie:
- Lasery gazowe: Lasery gazowe wykorzystują gaz jako materiał laserowy. W medycynie (laser CO2) są stosowane do zabiegów chirurgicznych, takich jak usunięcie guzów i polipów w przewodzie pokarmowym, usuwanie zmian skórnych oraz w zabiegach oftalmologicznych. Lasery argonowe są często stosowane w terapii padaczki oraz do zabiegów fotokoagulacji w okulistyce, pomagając pacjentom z chorobami siatkówki.
- Lasery półprzewodnikowe w tym diodowe: Lasery półprzewodnikowe wykorzystują półprzewodniki jako materiał laserowy i są stosowane w medycynie głównie w chirurgii naczyniowej czy proktologii ale także w leczeniu trądziku oraz do wybielania zębów.
- Lasery na ciałach stałych: Lasery te wykorzystują stałe materiały krystaliczne jako materiał laserowy. W medycynie są szeroko wykorzystywane do zabiegów chirurgicznych np. w okulistyce czy urologii a także w chirurgii plastycznej czy medycynie estetycznej.
- Lasery barwnikowe PDL: jest rodzajem lasera, który jest szeroko wykorzystywany w dermatologii i medycynie estetycznej. Nazwa „barwnikowy” wynika z faktu, że ten rodzaj lasera jest szczególnie skuteczny w leczeniu zmian skórnych, które zawierają barwniki, takie jak hemoglobina w naczyniakach lub melanina w przebarwieniach
To To tylko kilka przykładów rodzajów laserów, ale istnieje wiele innych specjalizowanych typów laserów z różnymi zastosowaniami. Laser to wszechstronne narzędzie, które ma kluczowe znaczenie w wielu dziedzinach nauki, technologii i medycyny.