Kriolezja kręgosłupa
Kriolezja (krioneuroliza, krioanalgezja) jest metodą leczenia bólu polegającą na zablokowaniu przewodzenia impulsów nerwowych poprzez miejscowe zamrożenie nerwu. Powoduje to zniesienie odczuwania bólu w danym obszarze ciała.
Kriolezja jest zabiegiem odwracalnym – nie niszczy struktury nerwu oraz pozbawiona jest ogólnoustrojowego działania ubocznego.
Kriolezja jest zabiegiem sonochirurgicznym – przeprowadzana jest przez specjalistę leczenia bólu pod uważną, ciągłą kontrolą głowicy ultrasonograficznej (USG). Użycie USG powoduje, że zabieg jest celowany na konkretny nerw zaopatrujący czuciowo daną okolicę czy staw.
Zabieg kriolezji jest doskonałą alternatywą dla osób przewlekle stosujących leki przeciwbólowe. Stwarza również nowe możliwości dla chorych czekających na operację kręgosłupa – nie tylko likwiduje ból, pozwalając na spontaniczne zwiększenie aktywności, ale również pozwala na wdrożenie intensywnej rehabilitacji. Dzięki eliminacji bólu i celowanym zabiegom fizjoterapeutycznym części naszych Pacjentów udaje się uniknąć zabiegu operacyjnego.
Zabieg polega na wprowadzeniu w okolicę odpowiedniego nerwu cienkiej sondy. Reakcja zamrażania spowodowana jest gwałtownym rozprężeniem dwutlenku węgla wewnątrz sondy – gaz znajduje się wewnątrz sondy dzięki czemu nie zachodzi ryzyko niepożądanej reakcji będącej wpływem gazu bezpośrednio na organizm Pacjenta. Końcówka sondy obniża swoją temperaturę do ok -70 st. C.
Brak efektów ubocznych i działań ogólnoustrojowych pozwala na wielokrotne stosowanie kriolezji u tej samej osoby bez wywołania jakichkolwiek niepożądanych skutków.
Kriolezja znajduje zastosowanie w leczeniu i likwidacji bólu w następujących przypadkach:
- zespoły bólowe kręgosłupa lędźwiowego
- zespoły bólowe kręgosłupa piersiowego
- ból stawu krzyżowo-biodrowego
Zabieg przeprowadza się po wstępnej kwalifikacji opierającej się na wywiadzie, badaniu klinicznym oraz ocenie badań obrazowych (RTG, rezonans magnetyczny). Wstępnie wykonuje się próbną blokadę nerwu pod kontrolą USG oceniając jej wpływ na obniżenie dolegliwości bólowych. Obniżenie poziomu bólu w efekcie wykonania blokady diagnostycznej rokuje skutecznym jego zniesieniem po zabiegi kriolezji.
Autor: Jacek Grabowski