Opracowanie przenośnego aparatu do wspomagania leczenia neuralgii obwodowej ze szczególnym uwzględnieniem bólu po amputacjach i bólu fantomowego metodą krioanalgezji pod kontrolą ultrasonografii w warunkach ograniczonego dostępu do kompleksowego leczenia bólu pooperacyjnego pacjenta.

 

Schemat:

https://www.metrum.com.pl/kategoria/innovative-device-with-a-dedicated-probe-for-intraoperative-cryoanalgesia/

 

Informacje o projekcie:

METRUM CRYOFLEX Sp. z o.o. na podstawie Umowy o dofinansowanie projektu nr 2023/ABM/04/0000015-01 z dnia 09.12.2024r. realizuje Projekt pt.: „Opracowanie przenośnego aparatu do wspomagania leczenia neuralgii obwodowej ze szczególnym uwzględnieniem bólu po amputacjach i bólu fantomowego metodą krioanalgezji pod kontrolą ultrasonografii w warunkach ograniczonego dostępu do kompleksowego leczenia bólu pooperacyjnego pacjenta” w ramach Konkursu dla przedsiębiorstw na opracowanie lub adaptację wyrobów medycznych, w tym rozwiązań cyfrowych, na potrzeby medycyny ratunkowej leczenia i rehabilitacji odniesionych obrażeń ze szczególnym uwzględnieniem medycyny pola walki, zdarzeń masowych i katastrof, który jest współfinansowany ze środków publicznych Agencji Badań Medycznych  (dalej: ABM).

Celem projektu jest poprawa komfortu i jakości życia pacjentów, w tym w szczególności pacjentów, którzy ulegają urazom wskutek działań wojennych oraz rannych w wyniku nagłych zdarzeń czy ataków terrorystycznych, poprzez skuteczne i szybkie podjęcie działań ograniczających odczuwanie bólu w sposób trwały, ułatwiając jednocześnie proces leczenia i rekonwalescencji, zmniejszając ryzyko wystąpienia groźnych powikłań, jak również umożliwiając szybszy powrót do normalnego życia i aktywności społecznej oraz zawodowej, bez konieczności trwałego stosowania silnych leków przeciwbólowych (w tym opioidów).

W efekcie zaplanowanych prac nastąpi wdrożenie wyrobu medycznego (klasa IIb) dedykowanego procedurom leczenia bólu powstałego w wyniku amputacji kończyn (w tym bólów fantomowych) czy bólów mających swoje źródło w urazach klatki piersiowej, co pozwoli na ograniczenie ryzyka narażenia pacjentów na skutki uboczne długotrwałego stosowania silnych leków przeciwbólowych (w tym opioidów) oraz pozwoli na efektywne wdrożenie innych procedur medycznych związanych z dążeniem do usprawnienia funkcjonowania pacjenta oraz umożliwieniem przekazania go do wyspecjalizowanego szpitala (poza obszarem objętym działaniami wojennymi, skutkami katastrofy masowej.

Rezultat projektu pozwoli również efektywnie prowadzić skuteczną rehabilitację weteranów oraz cywili, rannych w wyniku działań wojennych, zamachów terrorystycznych czy katastrof o charakterze masowym, ze szczególnym uwzględnienie, rekonwalescencji po amputacji, eliminując ból, w tym ból fantomowy, w sposób trwały, bezpieczny i szybki, a przede wszystkim bez ryzyka wynikającego z podawania środków farmakologicznych.

 

WARTOŚĆ PROJEKTU: 3 897 700,20 PLN
WARTOŚĆ DOFINANSOWANIE: 2 411 508,60 PLN
LATA REALIZACJI PROJEKTU: 2024r.-2027r.

 

Nadzór merytoryczny nad Projektem:

Marcin Matyjewicz-Maciejewicz

+48 514 948 269

marcin.maciejewicz@metrum.com.pl

Aktywne linki instytucji oraz poświęcone programowi, z którego realizowany jest projekt:

https://abm.gov.pl/